Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest środa 16 czerwca 2021, imieniny obchodzą: Aliny i Justyny

"KREMZEWO - Brama Czasu 2015" - tak to było

dodano: 2015-06-15 14:58:25

    „Najeźdźcy ze Stargardu byli bezwzględni i zaatakowali podgrodzie. Ze względu na obecność dzieci powiem tylko, że zabijali i rabowali. Mieli także zakusy na zamek, jednak obrońcy twierdzy okazali się silniejsi i odparli atak. Walki toczyły się jeszcze długi czas. A powodem całego tego konfliktu był połów ryb na Inie.”

    Taką narrację prowadził kasztelan zamku w Krępcewie Bartosz Kasznia podczas inscenizacji bitwy pomiędzy Stargardem a Krępcewem, która naprawdę miała miejsce na tych terenach. Walki rycerzy wzbudziły chyba największe zainteresowanie podczas tegorocznego wydarzenia kulturalno-historycznego „KREMZEWO – Brama Czasu 2015”, które odbyło się w sobotę 13 czerwca na terenach przylegających do zamku w Krępcewie. Oprócz walki wręcz i pojedynku rycerzy na koniach można było zobaczyć ostrzał zamku z trebusza (czyli machiny miotającej), wymianę strzałów łuczników, a także odpowiedź obrońców zamku w postaci strzałów z bombardy (działa nabijanego prochem). 

czytaj więcej »

Relacja z uroczystości otwarcia lapidarium

dodano: 2015-05-27 08:14:35

    W niedzielę 24 maja 2015 r. na cmentarzu w Dolicach odbyło się uroczyste odsłonięcie lapidarium. 

    Jest to miejsce obok kaplicy cmentarnej, na którym zgromadzono stare nagrobki dawnych mieszkańców Dolic, pochowanych na tym cmentarzu. Wcześniej nagrobki te były rozrzucone w różnych miejscach. Dlatego wiele było opinii negatywnych, mówiących o braku poszanowania.

    Teraz na utwardzonym placu, wyłożonym kostką, nagrobki te zostały ustawione w ustalonym porządku. Przedtem jednak zostały oczyszczone i doprowadzone do bardziej estetycznego wyglądu. Jest też tablica kamienna pamiątkowa z napisem w dwóch językach - polskim i niemieckim, o treści: "Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi. A ziemia trwa po wszystkie czasy". "Lapidarium utworzone zostało z nagrobków zebranych z okolicznych cmentarzy, dla upamiętnienia dawnych mieszkańców Gminy Dolice". 

    W niedzielnych uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście z Niemiec. Oprócz wizyty na cmentarzu, odwiedzili też kilka innych miejscowości naszej gminy, w których oglądali głównie kościoły.

czytaj więcej »

Lekcje i konkursy związane z pszczołami

dodano: 2015-05-19 09:59:38

    W dniu 13 maja  2015 r. odbyły się dwie lekcje biblioteczne pt: " Życie i praca pszczoły miodnej ". Tym razem udział w nich wzięły dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Sądowie. 

czytaj więcej »

Konkurs recytatorski "Niektórzy lubią poezję"

dodano: 2015-04-19 15:43:27

    Dnia 16 kwietnia 2015 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Dolicach odbył się po raz kolejny gminny konkurs recytatorski „ Niektórzy lubią poezję”. Hasło przewodnie w tym roku to „Ulubieni autorzy lektur szkolnych". W konkursie wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych, klas I – VI ze Szkoły Podstawowej w Dolicach, oddziału Szkoły Podstawowej w Dolicach z Żalęcina, Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich z Rzeplina oraz ze Szkoły Podstawowej w Dobropolu Pyrz. W kategorii gimnazjum wzięli udział uczniowie klas I –III z Gimnazjum Publicznego w Dolicach.

czytaj więcej »

Prezentacja książki, którą warto mieć

dodano: 2015-04-03 12:56:37

    Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o bardzo wartościowej książce autorstwa panów Janusza Gajowniczka oraz Zygfryda Dzedzeja, która niedawno ukazała się na terenie naszej gminy. Informacje oraz film z wydarzenia promującego to dzieło znajdują się pod poniższym linkiem:

http://maya.yogamaya.pl/tag/historia-zapisana-w-nazwach/

czytaj więcej »

Obchody 70-tej rocznicy zdobycia Dolic

dodano: 2015-03-10 10:13:34

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów 70-tej rocznicy zdobycia Dolic. Uroczystości odbyły się w piątek 27 lutego 2015 r. w Gminnym Centrum Integracji Społecznej i Profilaktyki w Dolicach.

    Obchody rozpoczęły się od odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy umieszczonej na budynku GCISiP. Następnie - już w środku budynku - pan Janusz Gajowniczek przedstawił krótko historię tamtych lat. Jak powiedział, przez wiele lat mylnie nazywano tamte wydarzenia "wyzwoleniem Dolic". Trudno sobie wyobrazić, że Niemcy tu mieszkający zostali wyzwoleni. Powinno się używać określenia "zdobycie Dolic" lub "odzyskanie Dolic", gdyż według źródeł historycznych te ziemie kiedyś należały do Polski.

    Na scenie zaprezentowali się: Piotr Kacperski z Rzeplina - śpiewający i grający na keyboardzie, zespół "Złota Jesień", oraz zespół "Kalina". Natomiast na zakończenie odbył się świetny koncert muzyki poważnej i filmowej w wykonaniu "Women String Trio". 

    Obchody wpisały się w coroczną imprezę kulturalną "Spieszmy się kochać ludzi...", realizowaną w ramach Profilaktyki Dolice.

czytaj więcej »

Nowe tablety dla biblioteki w Dolicach

dodano: 2015-03-05 14:51:51

    4 marca 2015 roku do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dolicach dotarły trzy nowe tablety Apple iPad Air wraz z akcesoriami. Tablety trafiły tam dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy. Dzięki przystąpieniu przez bibliotekę do Programu Rozwoju Bibliotek można było aplikować o przydział tabletów do tej placówki.

    Sprzęt ma na celu poszerzenie oferty biblioteki o nowinki z działu technologii informacyjnych, które bardzo chętnie wykorzystują ludzie młodzi. Mamy nadzieję, że oferta wzbudzi zainteresowanie także wśród starszych czytelników i użytkowników oraz seniorów.

    Łączna wartość otrzymanego sprzętu to 6312,36 złotych. Wszystkich chętnych do poznania możliwości tabletów zapraszamy do siedziby biblioteki.

      

czytaj więcej »

Wynik 23 Finału WOŚP w gminie Dolice

dodano: 2015-01-21 12:31:28

    Z małym opóźnieniem przekazujemy informację z gminnego sztabu WOŚP w Dolicach.

    W tym roku udało się zebrać kwotę 10.238,47 zł. Dziękujemy serdecznie tym wszystkim osobom, które przyczyniły się do osiągnięcia takiego wyniku.

czytaj więcej »

Rozliczenie akcji charytatywnej "Dla Daniela"

dodano: 2015-01-12 08:50:28

    W dniu 11.12.2014 r. została zakończona akcja charytatywna „Dla Daniela”. Komitet organizacyjny informuje, że w wyniku akcji została zebrana kwota 12 369,10 zł, w tym:

- sprzedaż cegiełek: 2 970,00 zł

     Nominał

    Ilość sztuk

        Wartość

        „5zł”

220

1 100,00

       „10zł”

187

1 870,00

- licytacje: 5 365,00 zł (I - 735,00 zł, II - 3 560,00 zł,  III - 1 070,00 zł)

- sprzedaż ciasta: 1 579,95 zł,

- pies Bella: 50,00 zł,

- wpłaty darczyńców do puszek: 423,83 zł,

- bal charytatywny: 1 600,00 zł,

- wpłaty na konto: 337,00 zł,

- dopisane koszty bankowe + kapitalizacja odsetek: 43,32 zł.

czytaj więcej »

Dzieci kolędowały w Urzędzie Gminy

dodano: 2014-12-19 12:46:05

    Tradycją stało się już to, że każdego roku, przed Świętami, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobropolu odwiedzają Wójta Gminy. Tak też stało się dzisiaj. 

    Dzieci zaśpiewały kilka kolęd, powiedziały ładne wiersze związane ze Świętami. Podzieliły się opłatkiem z Wójtem oraz z innymi pracownikami Urzędu, którzy przyszli posłuchać ich występu. Wręczyły także Wójtowi prezent, przygotowany przez nich.

    W tym roku, oprócz dzieci ze szkoły w Dobropolu, Urząd odwiedziły także dzieci z przedszkola w Dolicach. One także zaśpiewały kolędy, za które otrzymały duże brawa.

    Wójt podziękował wszystkim za występ i każdemu dziecku wręczył słodki upominek. Powiedział też, że dzieci są ważnymi mieszkańcami gminy, gdyż w przyszłości to one będą wpływać na to, co się będzie działo w gminie. 

czytaj więcej »

Jubileusz 65-lecia Biblioteki Publicznej

dodano: 2014-12-18 14:11:33

    Dnia 17 grudnia 2014 roku miała miejsce uroczystość, kończąca obchody jubileuszu 65 lecia powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Dolicach. Impreza odbyła się w Gminnym Centrum Integracji Społecznej i Profilaktyki w Dolicach.

    Dyrektor biblioteki, Marek Wejman zaprosił wszystkich, którzy współpracują z placówką. Przybyli: wójt Gminy Grzegorz Brochocki, skarbnik Gminy Alicja Kowbaj, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Dolice, kierownik GCISiP Izabela Betler, radna gminy i sołtys Dolic (a także najlepsza czytelniczka naszej biblioteki) - pani Barbara Stołecka, pracownicy Urzędu Gminy w Dolicach, współpracujący z Biblioteką, miejscowy pasjonat historii pan Janusz Gajowniczek, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, z którymi prężnie współpracujemy. W spotkaniu uczestniczyli także byli oraz obecni pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Dolicach - panie: Stefania Dyszkant, Helena Bednarska, Jolanta Bęćkowska (obchodząca jubileusz 30 lecia pracy), Brygida Kopacka, Paulina Grzelka i Anna Śmigielska.

    Po przywitaniu gości dyrektor podziękował wszystkim za pomoc oraz wszelkie przejawy sympatii skierowane do biblioteki. W podziękowaniu za współpracę każdy otrzymał w prezencie książkę oraz kartkę z życzeniami świątecznymi. Potem każdy skosztował pysznego torta. W rozmowach gości przeplatały się wspomnienia, anegdoty poświęcone bibliotece i jej filiom. Także pan Wójt wygłosił swoje przemówienie, wręczył dyplom podziękowania dla dyrektora biblioteki, kwiaty i słodkie upominki. 

    Mamy nadzieję, że owocna współpraca potrwa kolejne 65 lat.

czytaj więcej »

Spotkanie informacyjno - promocyjne kończące projekt

dodano: 2014-12-11 09:44:16

    We wtorek 9 grudnia 2014 r. w GCISiP w Dolicach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Integracja społeczna w powiecie stargardzkim”, realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dolicach.

    Rok 2014 kończy realizację powyższego projektu, rozpoczętego w roku 2008. Każdy rok stanowił odrębny etap, a dwa ostatnie lata 2013 i 2014 obejmował jeden wniosek i zakładał realizację 29 kontraktów socjalnych.

    Głównym celem projektu było zwiększenie szans na zatrudnienie oraz podniesienie kompetencji społecznych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu Gminy Dolice.

czytaj więcej »

Siłownia w Pomietowie otwarta

dodano: 2014-12-01 09:46:30

    W zimny i wietrzny dzień 29 listopada 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siłowni zewnętrznej (tzw. Fit Parku) w Pomietowie. Powstała ona na Placu Integracyjnym i jest kolejnym elementem tworzącym to miejsce.

    Wspomniany wyżej wiatr i zimno spowodowały, że na placu odbyło się tylko przecięcie symbolicznej wstęgi. Kilka osób przymierzyło się do urządzeń, które raziły chłodem nawet przez ubranie. Potem uczestnicy przeszli do świetlicy wiejskiej, gdzie nastąpił ciąg dalszy tego wydarzenia.

    Prezes Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych z Pomietowa pani Danuta Krekora przedstawiła krótko zakres realizowanego przez tą organizację projektu, a także źródła finansowania. 

    Operacja pn.: "FIT PARK - budowa siłowni zewnętrznej oraz organizacja imprezy w Pomietowie" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiejw ramach Osi 4 Leader działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" z zakresu małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013". Stowarzyszenie otrzymało także dotację z Gminy Dolice na pokrycie wkładu własnego.

    Zastępca Wójta Gminy Dolice pan Czesław Kopacki w swoim wystąpieniu przyznał, że kolejny raz jest zaskoczony aktywnością Stowarzyszenia i jednocześnie zadowolony, że rozwija się infrastruktura rekreacyjno - sportowa w Pomietowie.

    Wydarzenie uświetnił także występ zespołu "Złota Jesień". A na gości czekał ciepły poczęstunek.

czytaj więcej »

Spotkania z karaoke w świetlicach wiejskich

dodano: 2014-11-24 11:21:07

    Dobiegło końca drugie wydarzenie pn. Spotkania z karaoke w świetlicach Gminy Dolice w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych z Pomietowa pod nazwą "Aktywne spotkania z bajkami w mobilnym teatrze - promowanie kultury i rozrywki wśród dzieci gminy Dolice poprzez zorganizowanie przedstawień teatralnych i karaoke" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz częściowo przez Gminę Dolice.
    W dniach 17-21 listopada odbyło się sześć spotkań z karaoke w świetlicach Gminy Dolice: Bralęcin, Brzezina, Ziemomyśl "A", Przewłoki, Krępcewo, Pomietów.
    Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do udziału w następnych wydarzeniach.

czytaj więcej »

 

elektroniczny samorząd