Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest niedziela 09 sierpnia 2020, imieniny obchodzą: Romana i Romualda

Przeciwko przemocy w Gminie Dolice.

dodano: 2015-02-16 18:47:35

Od stycznia br. zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców wznowione zostały dyżury specjalistów, z jakich skorzystać bezpłatnie mogą mieszkańcy gminy Dolice. Dostępny jest psycholog i prawnik. Odbyło się też szkolenie z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Punkt Konsultacyjno Informacyjny Gminnego Centrum Integracji Społecznej i Profilaktyki w Dolicach zapewnia konsultacje ze specjalistami zgodnie z bieżącymi oczekiwaniami mieszkańców gminy Dolice. Aktualnie psycholog prowadzi spotkania z grupami wsparcia dwa razy w miesiącu. Prowadzone są też konsultacje indywidualne z osobami, które mają potrzebę skorzystania z takich usług. Konsultacje zakładają pracę z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi członkami rodzin oraz osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie. Ze spotkań korzystają też osoby, które mają inne problemy rodzinne, życiowe wymagające wsparcia psychologicznego.

Na potrzeby punktu zatrudniony jest też prawnik dla osób z problemami związanymi ze sprawami rodzinnymi. Na razie są to tylko dwie godziny, ponieważ należy naajpierw sprawdzić jakie zainteresowanie będzie tego typu poradnictwem. Ilość problemów, z jakimi borykają się nasi mieszkańcy rośnie, co wykazują obserwacje zatrudnionych przez nas pracowników socjalnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. To już nie tylko uzależnienia od alkoholu, ale coraz częściej od innych niebezpiecznych czynników takich jak narkotyki, czy Internet. Powiększa się tez ilość udokumentowanych aktów przemocy w rodzinie, więc oczekiwania na pomoc ze strony specjalistów rosną i Gmina Dolice stara się temu sprostać w ramach Gminnego Programu Profilaktyki oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na tyle na ile pozwalają  nasze możliwości finansowe.

Ponadto docelowo prowadzone będą dyżury Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Pełnomocnika Wójta ds. Profilaktyki. Doraźnie w ramach współpracy organizowane będą spotkania z psychiatrą i doradcą zawodowym.

W ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zatrudniony został dodatkowy psycholog do interwencji kryzysowych współpracujący z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Posterunkiem Policji w Dolicach, których pracownicy są współrealizatorami projektu. W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dolicach od września br. dyżury będą pełnili też członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przemocy.

W ostatnim czasie w Dolicach odbyło się też szkolenie z zakresu procedury „niebieska karta” oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w którym uczestniczyli pedagodzy szkolni, pracownicy DPS, GOPS, GKRPA, członkowie Zespołu i Grup Roboczych, kuratorzy sądowi i funkcjonariusze Posterunku Policji w Dolicach. W tym roku odbędą się też kolejne szkolenia o podobnej tematyce oraz prelekcje m.in. w szkołach i świetlicach.

Szczegółowe informacje dotyczące dyżurów znajdują się na stronie www.profilaktykadolice.pl w zakładce – Punkt Konsultacyjno Informacyjny.

Tekst i fotografie: Szymon Górski

 

elektroniczny samorząd