Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest czwartek 19 września 2019, imieniny obchodzą: Januarego i Konstancji

Relacja z gali "Krępcewo - wczoraj i dziś"

dodano: 2012-08-28 10:36:14

      Mieszkańcy Krępcewa przecierali oczy ze zdziwienia, widząc tylu znakomitych gości, zebranych w jednym  miejscu. Byli wśród nich m. in.: Senator RP Sławomir Preiss, Posłanka na Sejm RP Zofia Ławrynowicz, Wójt Gminy Dolice Grzegorz Brochocki, Radna Powiatu Stargardzkiego Anna Skierkowska, Dyrektor Muzeum w Stargardzie Szczec. Marcin Majewski, Członek Zarządu Powiatu Stargardzkiego Iwona Wiśniewska, Przewodniczący oraz członkowie Rady Gminy Dolice. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele rodu von Wedel – potomkowie ostatnich Wedlów, mieszkających w Krępcewie.  

      Okazją takiego spotkania była gala „Krępcewo – wczoraj i dziś”, która odbyła się w sobotę 25 sierpnia 2012 r. Na uroczystość złożyło się kilka różnych okazji.

      Jedną z nich było otwarcie świetlicy wiejskiej w Krępcewie, wyremontowanej ze środków własnych Gminy Dolice, a wyposażonej ze środków pochodzących z programu PROW. Przecięcia wstęgi dokonali wspólnie: Wójt Gminy Dolice Grzegorz Brochocki oraz mieszkańcy wsi: pani Maria Szwalec, pan Czesław Szymczak oraz przedstawiciel dzieci Bartek Skorupa. Poświęcenia świetlicy dokonał proboszcz parafii w Rzeplinie ks. Mariusz Kozicki. 

      Kolejnym elementem gali były prezentacje, przygotowane przez mieszkańców wsi oraz przez zaproszonych gości. Podzielone były one na 3 panele: życie codzienne, zabytki oraz przyroda. W pierwszym panelu głos zabierali kolejno: pani sołtys Krępcewa Elżbieta Literacka, która mówiła o tym, co dzieje się obecnie w Krępcewie; Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Krępcewa Andrzej Wołoszkiewicz, który przedstawił dokonania tej organizacji w ciągu 3 lat istnienia, oraz przedstawiciele rodu von Wedel: pan Wedigo von Wedel i pani Wita von Wedel, którzy opowiadali o tym, jak wyglądało życie w Krępcewie przed wojną, a także o tym, co działo się z tą rodziną w okresie powojennym.

      W drugim panelu głos zabrał dr Marcin Majewski, dyrektor Muzeum w Stargardzie Szczec., który przedstawił wiele ciekawych informacji oraz nieznanych zdjęć zabytków, znajdujących się w Krępcewie i okolicach.

       W trzecim panelu wystąpił pan Janusz Gajowniczek, który opowiadał o ciekawostkach i walorach przyrodniczych Krępcewa i okolic.

       Po zakończeniu prezentacji przedstawiciele rodu von Wedel przekazali Wójtowi Gminy pamiątkowe przedwojenne zdjęcia ze swoich zbiorów rodzinnych. Następnie wszyscy goście   i mieszkańcy zostali zaproszeni na plac przed świetlicą, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z napisem w języku polskim oraz niemieckim: „Rodzinie von Wedel i tym, którzy tworzyli historię Krępcewa. Mieszkańcy. A.D. 2012”. Odsłonięcia dokonali wspólnie: Wedigo von Wedel oraz mama najmłodszego mieszkańca Krępcewa Agnieszka Kaczmarek. Ciekawostką jest fakt, że najstarszą mieszkanką Krępcewa jest pani Anna Kaczmarek, która jest prababcią najmłodszego mieszkańca tej wsi Franciszka Kaczmarka.

      Także na placu nastąpiło wybicie pamiątkowych monet z herbem miejscowości na jednej stronie oraz zamkiem i podkową na drugiej. Pierwszą monetę wybił Wedigo von Wedel.

      W przerwie pomiędzy panelami zaśpiewała mieszkająca w Ziemomyślu B, bardzo uzdolniona Adela Łukjan. Natomiast po odsłonięciu tablicy goście oraz mieszkańcy udali się do miejscowego kościoła, gdzie wysłuchali koncertu solistów Operetki Szczecińskiej.

      Organizatorzy – Wójt Gminy Dolice, Sołtys i Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie Rozwoju Krępcewa - serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w tej uroczystości, a także tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej organizacji. Natomiast mieszkańcy Krępcewa dziękują organizatorom i tym wszystkim, którzy włożyli dużo trudu i serca, aby było to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. 

Galeria zdjęć
 

elektroniczny samorząd