Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest czwartek 19 września 2019, imieniny obchodzą: Januarego i Konstancji

Relacja z uroczystości odsłonięcia pomnika w Krępcewie

dodano: 2012-11-29 12:59:29

    Na polskich cmentarzach, obok naszych bliskich i tych wszystkich, którzy spoczywają pod krzyżami, pomnikami ze swoim nazwiskiem, leżą także szczątki bezimienne. Często są to żołnierze, którzy życie swoje zakończyli walcząc za nas i o nas, a przede wszystkim dla nas. Są to także ludzie, dla których ta ziemia była kiedyś ojczyzną. Ich groby zostały zniszczone – przez pogodę, ideologię, czy inne czynniki. Czy im także nie należy się cześć i modlitwa?

    Na to pytanie odpowiedź twierdzącą dał sobie i innym mieszkaniec Krępcewa, wiceprzewodniczący Rady Gminy Dolice Stanisław Łapyr. Postanowił więc upamiętnić tych wszystkich bezimiennych, stawiając im wspólny pomnik pamięci.

    Pomysłem zaraził także innych mieszkańców tej miejscowości. Efektem tego była uroczystość, która odbyła się w piątek 23 listopada 2012 r. o godz. 12.00 na cmentarzu w Krępcewie.

    Wydarzenie to rozpoczęło się Mszą Św., w której udział wzięło czterech księży: 

    Ks. Proboszcz Mariusz Kozicki z parafii w Rzeplinie, do której należy kościół w Krępcewie; Ks. Edmund Druz z Towarzystwa Chrystusowego - pierwszy kapłan powołany z Krępcewa; Ks. Kanonik Jan Kruczyński z pobliskiego Centrum Nowej Ewangelizacji w Witkowie; Ks. Tadeusz Łapyr – drugi kapłan powołany z Krępcewa.

    W trakcie Mszy Św. nastąpiło poświęcenie krzyża z wartościami „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

    Po zakończeniu nabożeństwa nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika pamięci. Są todwa krzyże z kamienia, symbolizujące krzyż Virtuti Militari, odwagę oraz wolność. Miejsce to nabrało szczególnego wymiaru, gdyż wiele pokoleń Krępcewian dbało w swoisty sposób o istniejące tam kiedyś żołnierskie groby. Dziś tych grobów już nie ma.

    Zrodził się zatem pomysł stworzenia miejsca pamięci. Kamienie własnoręcznie zbierały i układały dzieci, tworząc nową historię tego miejsca. Na pomniku umieszczono tablicę z napisem: „Poległym żołnierzom – mieszkańcy Krępcewa 2012 r."                                                              

    Na kolejnej tablicy widnieje napis: „Nieznanym tu spoczywającym - Mieszkańcy. Krępcewo A.D. 2012”. Jest to tablica ku czci tych wszystkich, mieszkających kiedyś w Krępcewie, a obecnie spoczywających na tym cmentarzu. Polska to nasza Ojczyzna, ale i zarazem tych, którzy tu zostali złożeni na wieki. Oni także o nią dbali i pielęgnowali. Zostawili po sobie  wiele dobra, ale także siebie i swoich bliskich. Na cmentarzu zachował się krzyż z 1887 r. małej Helenki, która żyła zaledwie 9 lat. Jest on wiernym świadkiem historii tej miejscowości, a zarazem łącznikiem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Dlatego społeczność oddała należną cześć zmarłym w dwóch językach: polskim i niemieckim.

    Pomnik ku pamięci żołnierzom poświęcił ks. Tadeusz Łapyr, a odsłonięcia dokonał mieszkaniec Krępcewa pan Józef Małachowski. Natomiast tablicę ku pamięci mieszkańcom Krępcewa poświęcił ks. Edmund Druz, a odsłonięcia dokonał mieszkaniec Krępcewa pan Izydor Kawczyński.

    Uroczystość miała charakter patriotyczno-religijny. Udział w niej wzięła Wojskowa Asysta Honorowa z 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów. Oprawa muzyczna była dziełem Orkiestry Dętej z Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim. Obecne były także poczty sztandarowe Wojska Polskiego, OSP Kolin oraz Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie.

    Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie i przybyli na to wydarzenie, byli m. in.: Wicestarosta Powiatu Stargardzkiego Marek Stankiewicz, Wójt Gminy Dolice Grzegorz Brochocki, Radna Powiatu Stargardzkiego Anna Skierkowska, przedstawiciele Rady Gminy Dolice oraz przedstawiciele 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów.

    Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu uformował się szyk, który przemaszerował przy dźwiękach orkiestry i w eskorcie wozu strażackiego OSP Kolin przez część wioski, do świetlicy wiejskiej. Tam odbyła się Akademia Niepodległościowa, którą przygotowały dzieci z Krępcewa, wspólnie z panią Eweliną Sosnowską oraz radnym Stanisławem Łapyrem. Goście mogli też spróbować pierogów i krokietów z barszczykiem, przygotowanych  przez mieszkańców wsi, z panią sołtys Elżbietą Literacką na czele.

Organizatorzy uroczystości dziękują wszystkim przybyłym za udział w tak doniosłym wydarzeniu.

Galeria zdjęć
 

elektroniczny samorząd