Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest środa 18 września 2019, imieniny obchodzą: Ireny i Józefa

"KREMZEWO - BRAMA CZASU" - jak to było

dodano: 2013-06-27 15:02:56

      Tumany kurzu unosiły się nad drogą. Gromady ludzi podążały w kierunku wielkiego wzgórza. Na nim, połyskując w promieniach słońca, dumnie witały ich pozostałości zamku. A tam czekał już na nich gospodarz. Jednak nie traktował ich jak najeźdźców. Wszakże sam ich zaprosił, aby zaprezentować siłę rycerstwa, jakie udało mu się zgromadzić w tymże dniu 22 czerwca roku pańskiego 2013.

     Już z dala dawało się zauważyć biel namiotów, w których mieszkali rycerze. Pomiędzy namiotami  krzątały się niewiasty, przygotowując w kociołku strawę dla wojów, co by mieli oni siłę i nie zawiedli oczekiwań zebranej publiczności.

    A widzowie w tym dniu i miejscu mieli także stać się czynnymi uczestnikami wydarzeń. Czekało na nich bowiem 10 stanowisk, a na każdym inne zadanie do wykonania: strzelanie z łuku, bieg w workach, „kręcioł” (15 obrotów z głową przyłożoną do palika, następnie przecięcie w ciągu 5 sekund kapusty mieczem), rzut „zapałką” (a tak naprawdę belką drewnianą), nawlekanie igły w rękawicach kolczych, rzut podkową na paliki, podnoszenie kolczugi (ilość razy w ciągu 1 minuty), trzymanie miecza w wyciągniętej dłoni (na czas), rzut wiankiem na kołek, gra w kości.

    Wśród dzieci chętnych do udziału znalazło się aż 49. Dorośli wzięli udział w liczbie sześciorga. Jeszcze po zakończeniu turnieju co niektórzy poprawiali swoje umiejętności. Każdy biorący udział  w rywalizacji dostał nagrodę lub drobny upominek. Dodać należy, że zwycięzca w kategorii dzieci zaprezentował lepszą formę, niż zwycięzca w kategorii dorosłych.

    Po grach i zabawach przyszedł czas na pokazy walk rycerzy. Zaprezentowali się zarówno ci piesi, jak i konni. Potem zaprosili do walki także dzieci. Oczywistym jest, że każdemu z dzieci udało się pokonać przeciwnika, choć sporo większego od siebie.

    W międzyczasie odbywały się także warsztaty lepienia z gliny, plecenia z wikliny, a także szycia strojów. Na straganach można było zakupić domowe jadło, a także podpłomyki.

    Około godz. 19.00 dzieci z Krępcewa odtworzyły kilka scen z „Krzyżaków”, a także legendę o zamku krępcewskim i o daniu z grochu.

    O godz. 21.00, zgodnie z zapowiedzią, zadymiło się przy Bramie Czasu i każdy chętny mógł przez nią przejść i znaleźć się w odległych czasach. Przy stopniach wiodących na górę stali strażnicy i pilnowali porządku. Na górze zaś gospodarze wręczali imienne potwierdzenia odbycia podróży w czasie. Na wieży zaś jeden z wojów prezentował pokaz ognia.

    I tak dobiegła końca pierwsza edycja wydarzenia „Kremzewo-Brama Czasu”. Gospodarze i organizatorzy: Stowarzyszenie Rozwoju Krępcewa wraz z wolontariuszami oraz Sołectwo Krępcewo już zapowiadają, że z całych sił starać się będą, aby kolejna była bardziej okazała, a wspomnienia jej uczestników przekazywane były następnym pokoleniom.

    Organizację wydarzenia wsparli, dutków nie żałując: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Gmina Dolice (w ramach Programu Profilaktyki).

    Serdeczne podziękowania dla tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji – włożoną pracą, przekazanymi materiałami, dobrą radą. 

Galeria zdjęć
 

elektroniczny samorząd