Gmina Dolice

Oficjalny serwis internetowy

Konsultacje społeczne

» Zadaj pytanie Wójtowi «

Gmina partnerska Vogelsang-Warsin

Vogelsang-Warsin

Galerie zdjęć

galerie zdjęć

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Dolice
73-115 Dolice
ul. Ogrodowa 16
tel. 91 564 01 29
tel. 91 564 01 83
fax. 91 564 02 37

e-mail: sekretariat@dolice.pl

Położenie
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
Dziś jest sobota 21 września 2019, imieniny obchodzą: Hipolita i Mateusza

W Krępcewie mówiono o bezpieczeństwie zabytków

dodano: 2013-09-27 08:52:24

    W środę 25 września 2013 r. w Krępcewie odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa zabytków. Było to kolejne spotkanie w ramach realizowanego przez Powiat Stargardzki projektu "Bezpieczeństwo zabytków naszą wspólną sprawą - II edycja".

    Na miejsce spotkania nieprzypadkowo wybrano kościół. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Krępcewa - współorganizatorzy prelekcji wyszli bowiem z założenia, że najlepiej o zabytkach będzie mówić w jednym z nich, przy okazji oglądając poszczególne zabytki ruchome.

    Podczas prelekcji jako referenci wystąpili: dr Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie z wykładem na temat dziedzictwa kulturowego w gminie Dolice i Starej Dąbrowie, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie st. bryg. Wojciech Siergiej na temat ochrony ppoż. zabytków oraz dr Marek Łuczak, kierownik zespołu do walki z przestępczością przeciwko zabytkom KW Policji w Szczecinie, z tematem przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom oraz Mirosław Opęchowski, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Powiatu, który opowiedział o założeniach i efektach projektów realizowanych w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. 

     Wszystkich zgromadzonych przywitał gospodarz obiektu, ks. proboszcz Waldemar Sadowski. Następnie głos zabrał Wicestarosta Marek Stankiewicz, który przypomniał, że Powiat Stargardzki od lat prowadzi działania na rzecz ochrony zabytków. Jako pierwszy wśród powiatów ziemskich woj. zachodniopomorskiego w 2010 roku uchwalił i przyjął do realizacji Powiatowy Program Opieki nad Zabytkami. Również jako jedyny w kraju sfinansował i wydał „Katalog Zabytków Powiatu Stargardzkiego” - pierwszą tego typu publikację, w której zebrano i opisano zabytki z całego powiatu.

     Mieszkańcy Krępcewa przygotowali specjalny, „wielopokoleniowy” program artystyczny, w którym można było usłyszeć pieśń „W Kapliczce przy drodze” w wykonaniu pań z koła różańcowego, pieśń „Ave Maria Jasnogórska” w wykonaniu Sylwii Jończyk oraz „Wieżę Babel”, zaśpiewaną przez dzieci ze scholi.

    Po części prelekcyjnej w kościele, zebrani uczestnicy zostali zaproszeni do świetlicy wiejskiej, gdzie dzieci wykonały skecz kabaretowy o czarodzieju, królewnach i rycerzach. Po występie każdy mógł posilić się przygotowanymi smakołykami.  

Galeria zdjęć
 

elektroniczny samorząd